A hagyományos rézspirál egy műanyag alapból áll, melynek alakja többféle lehet, valamint egy rézhuzalból, amely a műanyag alap szára köré van feltekercselve. Orvos helyezi fel a méhüregbe és a modelltől függően 3-5 évig használható. A rézspirál fogamzásgátlási biztonságossága igen magas, illetve magas (Pearl-index normál alkalmazás esetén 0,5-3,0 közötti). A fogamzásgátló hatás a méh idegentesttel szembeni általános reakciójára, valamint a folyamatosan kis mennyiségben felszabaduló réz speciális hatására épül. Összességében csökkenti a spermiumok mozgékonyságát és megtermékenyítő képességét, így a legtöbb esetben egyáltalán nem is kerül sor a petesejt megtermékenyítésére. Amennyiben mégis megtörténik a megtermékenyítés, akkor a pete beágyazódását akadályozza meg az eszköz. Mellékhatásként különösen az első hónapokban erősebb vérzés és/vagy alhasi fájdalom jelentkezhet a menstruáció alatt. A hagyományos rézspirálok különösen azoknak a nőknek alkalmasak, akik hormonmentes fogamzásgátlást szeretnének, már szültek és menstruációjuk enyhébb vérzéssel, illetve kevesebb fájdalommal jár.
A nemesfém-réz spirál biztonságossága igen magas, megközelíti a sterilizáció hatékonyságát (a Pearl-index tipikus alkalmazás esetén 0,5-1,0 közötti). Az eszköz egy rugalmas, „T” alakú műanyag alapból áll, melynek a szára köré huzal van feltekercselve, amely arany, illetve ezüst és réz ötvözetéből áll. Többféle kivitelben létezik, amelyek bizonyos tulajdonságait optimalizálták, és majdnem minden kivitel három különböző méretben áll rendelkezésre. A nemesfém-réz spirált orvos helyezi fel a méh üregébe. Hatása háromszoros: az idegentest reakció, a réz felszabadulása és a mikro-galvanikus elemek megakadályozzák a megtermékenyítést és a beágyazódást. Mellékhatásként jelentkezhet erősebb vérzés és/vagy alhasi fájdalom a menstruáció alatt, azonban ez ritkán fordul elő, és általában csak az első hónapokban. Mivel az ötvözet korrózió ellen védett, a nemesfém részecskék felszabadulása gátolja a fertőzések kialakulását, ezen felül mindenki számára a megfelelő méretű eszköz alkalmazható, a nemesfém-réz spirál különösen ártalmatlan a szervezetre nézve. Ezt mutatja a különlegesen magas felhasználói elégedettség is (a felhasználók 86-88%-a egy év után is kitart a módszer mellett). A hosszú alkalmazási idő miatt a nemesfém-réz spirál ugyanakkor az egyik legköltséghatékonyabb módszer. Minden olyan nő számára alkalmas, akik hormonmentes, biztonságos, kényelmes, hosszan tartó és visszafordítható fogamzásgátlást szeretnének.
Az úgynevezett mechanikus fogamzásgátló módszerek (óvszer és diafragma/pesszárium) úgy fejtik ki hatásukat, hogy fizikailag megakadályozzák a spermiumok és a petesejtek találkozását. Ezeknek a módszereknek az az előnye, hogy szükség esetén alkalmazhatóak, és a néhány esetben az anyagra adott allergiás reakciót eltekintve általában nincs mellékhatásuk. Ezen a felül az óvszer az egyetlen hatásos védelem a HIV vírus és más szexuális úton terjedő betegségek ellen. A körülményes használat és az alkalmazási hibák miatti csekélyebb biztonságosság (Pearl-index tipikus alkalmazás esetén 15,0 – 21,0) miatt a mechanikus fogamzásgátló módszerek azonban csak átmeneti, illetve kiegészítő megoldásként jöhetnek szóba. A „számolgatós” vagy naptár módszernek, amikor a testhőmérséklet vagy a hormonszint mérésével számolják ki, mikor vannak a nő termékeny napjai, relatív alacsony a fogamzásgátlási biztonságossága (Pearl-index tipikus alkalmazás esetén 25,0) és ezen felül csak azoknak a nőknek alkalmas, akik nagyon jól ismerik a saját testüket és készek arra, hogy életritmusukat a fogamzásgátló módszerhez igazítsák. A spermaölő hatású kémiai fogamzásgátló szereket, amelyek arra hivatottak, hogy megakadályozzák a spermiumok behatolását a méhnyakba, közösülés előtt kell hab vagy gél formájában a hüvelybe juttatni. Ezek önálló módszerként nem a legmegfelelőbbek, azonban kombinálhatóak a mechanikus fogamzásgátló módszerekkel.